Блог вихователя Самбур Алли Миколаївни

Самбур Алла Миколаївна - вихователь вищої категорії, педагогічне звання "старший вихователь"

Дата народження: 13.09. 1967 року.

Освіта: вища
Криворізький педагогічний інститут, 1993 рік

Педагогічний стаж: 32 роки

Посада: вихователь

Нагороди:  грамоти відділу освіти райдержадміністрації, департаменту освіти і науки  Дніпропетровської облдержадміністрації, Міністерства освіти і науки України.

Курси підвищення кваліфікації:
Дніпропетровський обласний  інститут післядипломної педагогічної освіти, 2001;
Дніпропетровський обласний  інститут післядипломної педагогічної освіти,2003;
Дніпропетровський обласний  інститут післядипломної педагогічної освіти,2008;
Дніпропетровський обласний  інститут післядипломної педагогічної освіти,2011;
Дніпропетровський обласний  інститут післядипломної педагогічної освіти,2013.

                                                       Зміст:
Теоретична частина:
- Впровадження педагогічних інновацій в реалізації проекту "Освіта для сталого розвитку"
- Екологічна освіта сталого розвитку 
- Трудове виховання дошкільників
- Художньо-продуктивна діяльність (ліплення, аплікація)
- Методика проведення організованої розвивальної діяльності з логіко - математичного розвитку
Практична частина:
 Заняття за освітньою лінією "Дитина у світі культури" художньо-продуктивна діяльність ( літернатурна діяльність + малювання)
 Заняття за освітньою лінією "Дитина у природному довкіллі"
- Заняття-розвага за освітньою лінією "Дитина у соціумі" 
- Інтегроване заняття за освітніми лініями "Дитина у природному довкіллі", "Дитина у сенсорно - пізнавальному просторі"(математика+природа)





                                       Теоретична частина
14 грудня 2017 року була учасником  ІІІ всеукраїнської науково-практичної конференції "ФІЛОСОФІЯ , ТЕОРІЯ ТА ПРАКТИКА ВИПЕРЕДЖАЮЧОЇ ОСВІТИ ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ" та презентувала статтю.
ВПРОВАДЖЕННЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ІННОВАЦІЙ В РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ «ОСВІТА ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ»
Стратегія сталого розвитку стрімко набуває актуальності, тому і Царичанський ДНЗ№5 «Вишенька» приєднався до міжнародного руху «Освіта для сталого розвитку».
Ознайомившись із основними положеннями концепції сталого розвитку, педагоги визначились з інноваційними технологіями, як методичним інструментом, для формування в майбутніх дошкільнят нових форм мислення та поведінки в довкіллі.
Були створені сприятливі умови для залучення дітей та їхніх батьків до діяльності, орієнтованої на сталий розвиток.
Від початку роботи ми зрозуміли, що тільки тісна співпраця всіх учасників освітнього процесу стане міцним підгрунттям для досягнення позитивного результату.
Значну увагу під час проведення організованої навчально – пізнавальної діяльності, в проживанні буття дитини вихователі закладу приділяли  впровадженню інноваційних технологій.
Основною формою педагогічної діяльності з освіти сталого розвитку в дошкільному навчальному закладі був тематичний день. В організації тематичного дня поєднувалися різні педагогічні технології.
Використання інформаційно – ігрової творчості за методикою Наталії Гавриш стимулює пізнавальну активність дітей, розширює та систематизує уявлення дітей про довкілля.
Активно впроваджується спадщина Софії Русової. Використання народознавчих засобів у вихованні підростаючого покоління та здійснення на їх основі морального виховання дошкільників є важливою складовою в напрямку випереджаючої освіти з питань розвитку мислення, та практичної діяльності,орієнтованих на стале майбутнє та відповідні смисложиттєві цінності і пріоритети.
Завдяки використанню Вальдорфської педагогіки в впроваджені сталого розвитку, діти зрозуміли,що є можливість перетворити побутові відходи у творчість, адже з будь – якої непотрібної старої речі можна зробити красиву і універсальну іграшку.
При розгляданні проблемних ситуацій використовується педагогічна технологія  Г. Альтшуллера «Теорія розв’язання винахідницьких завдань» ,що дозволяє перетворити проблеми в образ майбутнього рішення та навчити дітей мислити системно, творчо, розуміти єдність і протиріччя навколишнього світу, бачити і вирішувати   проблеми і системі сталого розвитку.
Використання ментальних карток за технологієюТоні Бьюзена в роботі з дошкільниками систематизують,уточнюють отриману інформацію, встановлюють логічні ланцюжки в ментальних картках та мнемічних схемах.
Протягом всієї роботи по впровадженні освіти для сталого розвитку активно використовували інтерактивні,традиційні та просвітницькі форми роботи з батьками.
Організовували анкетування,вечори запитань та відповідей, консультації, слайд – презентації, творчі конкурси, благодійні акції. Випускалися інформаційні листівки, папки – пересувки,оформляли стенди.
Наша партнерська робота з родиною дала їм змогу зрозуміти необхідність формування в дошкільників надзвичайно важливих навичок екологічно -, економічно – й соціально доцільної поведінки,без якої неможливе створення та існування суспільства стійкого благополуччя, яке б сприяло таке ж комфортне майбутнє для наступних поколінь.

Отже, освітня робота за програмою курсу «Дошкільнятам – освіта для сталого розвитку» стала для педагогів постійною, націленою на досягнення практичних результатів засвоєння дітьми моделей поведінки, що відповідають принципам сталого розвитку заради майбутнього.

                                  Екологічна освіта сталого розвитку

Екологічне виховання дітей - це в першу чергу виховання патріотизму, національної культури, глибокого інтересу до історії рідного краю. Вже на ранніх стадіях розвитку дитини треба сформувати у неї усвідомлення того, що необдумано руйнуючи природу рідної землі, ми тим самим руйнуємо і моральні цінності людини, її історичні корені перспективи існування.
Метою екологічної освіти сталого розвитку є навчання дітей управлінню якістю життя, формування екологічно - безпечної та екологічно - врівноваженої поведінки з метою збереження та покращення умов життя нинішніх та майбутніх поколінь.
Завданнями екологічної освіти сталого розвитку є: формування надпредметних знань, умінь і навичок на основі розуміння основних законів екологіччної та концепції сталого розвитку, розвиток усвідомленої мотивації для навчально - дослідної та соціально значущої діяльності, спрямованої на поліпшення стану навколишнього середовища.
Як же організувати роботу над дослідженнями?
У кожній темі здійснюється своєрідне самодослідження особистої території дитини та її родини через аналіз власного стилю поведінки і набутого досвіду за допомогою чотирьох спеціальних запитань. Воно є способом входження в тему, ініціювання обгоровення її дітьми та перевірки набутого результату на прикінці теми.
З огляду на вікові можливості дітей дошкільного віку ( дошкільники не володіють технікою читання, маю незначний життєвий досвід) самодослідження має проводитися доступним для дітей методом. Воно є частиною тематичного дня і може бути проведено у ході інтегрованого заняття або перед ним як самостійна вправа.
Для проведення дослідження для кожної дитини необхідно виготовити невеличкі спеціальні картки (розміром не більше половини аркушу А - 4) з чотирма кружочками, позначеними номерами (1,2,3,4) відповідно до запитань.
У процесі виконання вправи вихователь читає пропоновані запитання, а кожна дитина заповнює цю картку, обираючи свій варіант відповіді. Дитина замальовує або заклеює кружечок кольоровим папером:зеленим, як її відповідь - "завжди"; жовтим якщо -"інколи".Якщо її відповідь "ніколи"; кружечок залишається білим.
Педагог збирає заповнені картки і зберігає їх до завершення теми.
Перше вступне самодослідження виконується дітьми на початку вивчення теми. Воно дає дитині і вихователю змогу усвідомити, якими є звички, моделі поведінки і реакції дитини в тій чи іншій ситуації.
Наприклад, плануючи інтегроване заняття "Бережімо воду" проведіть вступне самодослідження.
1. Я думаю, що вода дуже важлива для життя всього живого.
2.Коли я мию руки, кран відкриваю так, щоб вода бігла тоненькою цівкою.
3. Я закручую кран з водою, коли вода не потрібна.
4.Я вважаю, що воду треба берегти.
Після заповнення попросіть дітей прокоментувати свій вибір. Варто звернутися до власного досвіду дітей, запропонувати розповісти, як використовують воду в родинах дітей.
Друге підсумкове самодослідження проводиться на прикінці теми і засвідчує зміни у поведінці дитини, є матеріальним для обговорення з дітьми, а також з батьками, до відома якихх бажано донести його результати.
Під час проведення самодосліджень вихователь варто нагадувати дітям про чесність їхніх відповідей.
Важливо, що результати досліджень однієї дитини не порівнюються з результатами іншої і не оцінюються, тобто змагання недопустимі.
Таблички для проведення самодосліджень вихователь за бажанням може урізноманітними, надаючи їм форму пов*язану з темою заняття. Наприклад: тема"Привітання" вирізана долонька з кружечками на пальчиках,;
тема"Іграшка" - пірамідка;
тема "Подарунки природи" - дерево, сонечко, сніжинка, квіточка, метелик і т.д.;
тема "Вода" - краплинка.
Важливо пам*яти, що непотрібно прагнути дотримання у підсумковому самодослідженні одних "зелених" результатів. Головним є, щоб діти замислювались над своєю поведінкою і прагнули змінювати її у потрібному напрямі. Саме це вихователь має заохочувати.
Помітно активізує пізнавальну діяльність дітей залучення їх до проведення дослідів.
Структуру дослідництва складають:
- постановка проблеми;
- пошук шляхів її розв*язання та побудова гіпотез;
- вирішення завдання за допомогою практичних дій.
Кожен етап потребує мобілізації психічних зусиль особистості, творчого пошуку.
Мислення - процес руху думки від невідомого до відомого. Здатність бачити невідоме залежить від попереднього досвіду. Тому дослідницька робота можлива за наявності в дітей певних знань про світ природи.
У межах заняття "Бережімо воду" можливі різноманітні досліди з водою з метою визначення її властивостей з дотриманням правил економічного використання:
1. Переливаємо воду з одного посуду в інший ( переконуємося, що вода не має форми).
2. Смужки різнокольорового паперу опускаємо у склянки з водою ( бачимо, яка чиста вода, прозора).
3. Чисту воду пробуємо на смак, нюхаємо ( чиста вода не має смаку та запаху).
4. Насипаємо у воду цукор ( усвідомлюємо, що вода розчиняє цукор і стає солодкой).
5.Заморожуємо воду( засвоюємо, що при заморожуванні води утворюється лід).
6.Нагріваємо воду ( переконуємося, що при нагріванні вода випаровується).
У більшості дослідів результат можна отримати відразу. Це також стимулює пізнавальний інтерес дошкільників.
Наприклад, таке явище, як дощ можна відтворити за кілька хвилин, підігрівши воду: її частинки у вигляді пари піднімуться в гору й, зіткнувшись з холодним предметом, упадуть крапельки.
Досліди сприяють розвиткові спостережливості, мисленнєвої діяльності. У кожному досліді розкривається причина певного явища, тому діти мають нагоду самостійно висловити та проілюструвати своє судження. Дослідницька діяльність допомагає усвідомити причинно - наслідкові зв*язки, які важко виявити під час спостережень.
Висловлюючи припущення у своїх міркуваннях, діти мають почуватися вільно, розкуто, навіть якщо сумніваються в істиності своїх суджень. Однак дорослий часто виявляє нетерпимість, коли дитина міркує хибно. Відразу дає відповідь сам або звертається до іншої дитини. Неможна казати дитині,що її відповідь не правильна, отже наступного разу вона незважиться висловити свою думку.Не варто підганяти дитину з відповіддю - хай поміркує;за потреби можна поставити повні запитання, дещо підсказати. А до  того ж однозначних відповідей майже не буває, оскільки у природі всі процеси досить складні.Правильних відповідей може бути кілька, тож нехай діти активно діляться своїми нестандартними думками і припущеннями.
У дослідницькій роботі пошукове завдання виконується практично, що відповідає начно - дієвому типу мислення дітей дошкільного віку.
Найчастіше досліди проводять з дітьми старшого дошкільного віку. З дітьми трьох - чотирьох років можна виконувати окремі пошукові дії та прості досліди,які не потребують довготривалих спостережень та складних умовиводів.


                                          Трудове виховання дошкільників


У Базовому  компоненті дошкільної освіти орієнтири формування  предметно-практичної компетенції досягаються реалізацією освітніх завдань щодо розвитку, виховання , навчання дітей та змістового наповнення їхньої праці, окреслених чинними програмами.
І зараз ми  перевіримо Вашу обізнаність знань по трудовому вихованню.
1.  Види трудової діяльності дошкільників:
  • Господарсько-побутова: самообслуговування; трудові доручення (для колективу)
  • Праця в природі: куточок природи; колективна праця на городі, у квітнику.
  • Художня праця: робота з папером і картоном; робота з природним та штучним матеріалом; декоративне плетіння.
2.  Педагогічно доцільні прийоми в процесі трудової діяльності дітей
дошкільного віку. 










3.  Форми організації трудової діяльності:
  •  Доручення ( конкретне завдання , пов’язане з організацією занять, ігровою діяльністю, побутове доручення, доручення – прохання дорослого);
  • Чергування ( це засіб заохочення дітей до систематичного виконання трудових обов’язків);
  • Колективна праця.
4. Різновиди доручень:

Скругленный прямоугольник: Різновиди доручень
Скругленный прямоугольник: Короткочасні і тривалі




5. Групи доручень за змістом:
  • Доручення,  пов’язані з організацією занять;
  • Доручення, пов’язані з ігровою діяльністю;
  • Доручення побутові;
  • Доручення – прохання дорослих.
Доручення, як форма організації трудової діяльності дошкільників, мають велике значення, бо дають можливість повсякденно залучати всіх дітей групи до посильної праці і дитина привчається бути завжди зайнятою, а всі діти знаходять собі справу.
6. Види чергування:
  • По їдальні (середня, старша групи);
  • По куточку природи ( старша група);
  • По заняттях ( середня, старша групи).
7. Призначення чергових:
Призначають чергових по двоє в різних видах чергування і оформляється у вигляді списку (для вихователя) або куточку чергових, на якому з різних видів чергувань вивішують індивідуальні значки у вигляді геометричних фігур, зображення різних предметів або фотокарток дітей.
8.  Обладнання для самообслуговування та господарсько – побутової праці:
  • Щітки для підмітання підлоги;
  • Ганчірки для витирання пилу;
  • Щітки та совки для змітання крихот зі столу;
  • Щітки для взуття та одягу;
  • Невеликі ванночки для прання лялькової білизни та посуду;
  • Клейончасті фартухи;
  • Маленькі відерця та прищіпки для білизни.
9. Обладнання для чергувань:
  • Дошку для чергування;
  • Фартухи для чергових (білі для чергувань по їдальні, різнокольорові для чергувань у куточку природи)
Для чергувань в куточку природи
Для роботи на городі та в квітнику
  • Чашки;
  • Поливальниці;
  • Термометр;
  • Відерця
  • Відерце;
  • Лопатки;
  • Граблі;
  • Ноші;
  • Візок;
  • Етикетка;
  • Кілочки;
  • Віники.
10.  До  змісту трудового виховання в сім’ї входять:
  • Самообслуговування;
  • Побутова праця;
  • Виготовлення іграшок – саморобок.
11.  Форми взаємодії ДНЗ та сім’ї:
  • Індивідуальні ( анкетування . співбесіди, телефонний зв’язок);
  • Групові ( консультація, опитування, школа молодих батьків, засідання батьківського комітету, презентація кращих ідей родинного виховання);
  • Колективні ( дні відкритих дверей., перегляд святкових ранків та розваг, виставки, конкурси, батьківські конференції);
  • Наочно-письмові (батьківські куточки, тематичні стенди, дошка оголошень, інформаційні листи. Скринька пропозицій, родинні газети, пошта для батьків).


                                   ХУДОЖНЬО-ПРОДУКТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Ліплення і аплікація – види образотворчої діяльності, які сприяють формуванню естетичного смаку, розвитку зорового сприйняття, пам’яті, образного мислення,умінь та навичок, які необхідні для успішного навчання в школі.
Організація і проведення занять з ліплення
Створення дитиною навіть найпростіших скульптур – творчий процес, що розвиває почуття прекрасного.
Специфіку ліплення визначають матеріали (традиційні та нетрадиційні).
Традиційні: глина,пластилін,солоне тісто.
Солоне тісто.
Складники: 200г борошна,200г солі «Екстра»,1ст.ложка шпалерного клею,125мл.води.
Нетрадиційні: сніг,муле – патат ( це еластична ,приємна на дотик речовина): рецепт приготування: змішати 4 склянки борошна, 1склянку крохмалю,1 склянку солі, 2ст.ложки лимонної кислоти, 4 ст. ложки олії, 4 склянки води. Цю суміш підогрівають на слабкому вогні протягом 15 хв. Коли речовина трохи охолоне,її слід добре вимісити. Можна додати барвник;
  • Хлібне тісто( 8 ст.л.клею ПВА,8 шматків черствого білого хліба, 2ч.л. гліцерину (аптечного);
  • Тісто з кави та кукурудзяної крупи (1,5 чашки кукурудзяної крупи, 0,5 чашки солі, 2 чашки сухої кавової гущі,тепла вода);
  • Тирса (1 чашка клею для шпалер,2 чашки тирси, 0,5 чашки води);
  • Пісок (клей змішують із водою. Додають пісок, аби суміш була схожою на глину);
  • Маше (з ватних кульок, з мила (стружка);
  • Пап’є – маше (папер та клейстер)
Використовують два типи занять із ліплення:
  1. На тему,запропоновану педагогом (вивчення нового матеріалу чи повторення пройденого);
  2. На тему, обрану дитиною.
У першому випадку центральне місце відводиться засвоєнню нового матеріалу. Дорослий ліпить зразок у присутності дітей, розповідає про прийоми, які застосовує, та їхню послідовність. На кожній дії педагог наголошує і словами, і рухами рук і пальців. На заняттях із ліплення, де діти закріплюють раніше набуті знання, дорослий показує як ліпити лише ту частину предмета, яку діти не знають (або погано засвоїли).
На заняттях другого типу – діти самостійно, ґрунтуючись на свої знання та вміння, вибирають послідовність роботи. Мета таких занять – розвиток самостійності, ініціативності та творчих здібностей.
У роботі з дітьми дошкільного віку досить популярне сюжетне ліплення. Діти старшого віку роблять багатофігурні композиції, вони прагнуть зображувати людей, тварин у різних позах. Це здебільшого нескладні побутові сцени, епізоди казок тощо.
Значне місце у роботі з дітьми відводиться ліпленню з натури. Критерієм оцінки таких робіт є подібність витвору до моделі. Дитина вивчає предмет, визначає основну форму, будову,пропорції, співвідношення частин, характерні особливості та прийоми ліплення предмета.
Також під час виготовлення птахів, тварин, людей користуються прийомами рельєфного ліплення: невеличкі шматочки глини чи пластиліну накладаються на основну форму, а потім стекою чи пальцями примазуються. Після чого виробу надають потрібної форми.
У роботі з дітьми різного віку можна використати такі способи ліплення:
  • Конструктивний – найпростіший серед інших. Предмет ліплять із окремих частин, які потім з’єднують, надаючи фігурці характерних ознак;
  • Пластичний – спосіб складніший. Це ліплення з окремого шматка глини, з якого відтягуються всі дрібні деталі, частини тощо. Діти починають ліпити цим способом із середньої групи;
  • Комбінований – спосіб поєднує в собі два попередніх. Наприклад, із шматка глини ліплять частину курочки: тулуб і голову, а дрібні деталі та підставку формують окремо і лише потім з’єднують.
Робочим матеріалом для ліплення може бути глина, пластилін або солоне тісто.
Глина більш еластична та легка в обробці, вона нейтрального кольору. Добути її можна на березі річки чи озера. Але не всяка глина придатна для ліплення – її треба перевірити на пластичність. Для цього шматок глини розкочують, роблять із нього ковбаску, згинають у кільце. Якщо його поверхня залишається гладенькою і не потріскалася, то глина придатна для ліплення.
Засмічену глину очищують від паличок, камінців, подрібнюють, висипають у відро, каструлю або інший посуд і заливають водою так, аби утворилась рідка суміш. Далі її проціджують крізь решето чи сітчасту тканину  і залишають випаровуватися. Коли вона загускне, вимішують, розділяють на шматочки і складають у целофанові пакети, аби вона не пересохла. Таким чином матеріал і зберігають.
Пластилін дає змогу створювати кольорові композиції з окремих предметів, іграшок тощо.
Проте він не такий пластичний, як глина, погано піддається обробці, потребує розігрівання, залишає жирні плями та недостатньо добре змивається водою. Його використовують у тих випадках, коли глину не можна придбати з якихось причин.
Столи, на яких працюватимуть діти, слід накривати клейонкою.
Для кожного вихованця має бути підкладна дошка, на якій ліплять і просушують предмети. Середній її розмір 20x20 см, а виготовляють її з фанери чи цупкого паперу.
Для роботи з глиною та пластиліном слід мати стеку. Цим інструментам роблять надрізи, знімають зайву глину чи пластилін, загладжують нерівності, з’єднують та виділяють дрібні деталі.
Для підсушування вироби ставлять на поличку, шафу чи підвіконня на 5 – 6 годин.
Для створення робіт із ліплення слід мати наочні об’єкти: іграшки, муляжі,книжкові та журнальні ілюстрації. Також ними можуть бути і натуральні предмети (овочі, фрукти,посуд, тощо).
Техніка наклеювання
Перш ніж розпочати роботу з дітьми, слід пояснити їм правила роботи з матеріалами, ознайомити з їхніми властивостями.
Клей
  1. Змащений клеєм папір стає не таким цупким, тому слід зачекати, доки він просохне, щоб не утворилися складки та зморшки.
  2. Клей слід наносити тонким шаром, рівномірно розподіляючи його від середини до країв паперу.
  3. Змащуючи довгі смужки, пензлик слід пересувати уздовж, від одного кінця смужки до другого.
  4. Для змащення великих деталей краще користуватися губкою або щіткою.
  5. Під час склеювання змащену клеєм деталь накладають на основну частину фігури, а потім протирають ганчіркою (попередньо накривши її чистим папірцем), та рівномірно прогладжують від краю до краю.
  6. Якщо на виробі лишилися повітряні бульбашки, ці місця треба проколоти шпилькою.
  7. Клей з країв деталі знімають чистою ганчіркою.
  8. Змащуючи деталі клеєм, під них слід підкласти аркуші непотрібного паперу, більшого за них розміру.
Навички наклеювання діти засвоюють з певними труднощами, тому доцільно розчленувати цей процес на ряд простих дій і зосередити увагу дітей на їх послідовності.
Перш за все фігурку кладуть на підкладку білим боком догори і саме з цього боку намазують клеєм. У клей слід занурити весь ворс пензля, а далі зайвий клей віджати об край чашечки. Фігурка притримується пальцем лівої руки. Пензель з клеєм торкається спочатку середини фігурки, а потім клей розмазують до країв. Коли вся фігурка намазана, пензель кладуть на підставку, щоб звільнити праву руку. Фігурку беруть за край двома руками і кладуть на потрібне місце. Зверху накладають ганчірку і притискують.
Техніка вирізування
Найбільш складною є техніка користування ножицями при вирізуванні.
Дітям до 4 років аплікація дається у вигляді наклеювання паперових фігур, з яких вони створюють предмети та узори.
Одержавши в руки ножиці, діти вчаться правильно користуватися ними, тримати їх у пальцях, стискати і розжимати важелі, робити розріз по прямій з одного затиску.
Багато дітей оволодівають цим умінням з великими труднощами і витрачають на нього не один місяць. Лише в групі дітей 5 років вводиться власне вирізування тих чи інших форм. Різання по прямій довгий час залишається єдиною міцно засвоєною навичкою( усе перше півріччя). Обмеженість технічних можливостей звужує зміст зображень, бо діти можуть вирізувати лише предмети прямолінійного контура.
Набуття вміння різати по дузі і по колу зв’язне з новими труднощами і для освоєння потребує часу. Якщо при різанні п прямій ліва рука залишається спокійною і тільки тримала клапоть паперу, то при різанні по колу обидві руки мають робити зустрічні рухи. Привести у відповідність рухи обох рук дітям дошкільного віку нелегко, такі рухи виробляються в результаті багаторазових вправ.
Незважаючи на те, що техніка вирізування важка дітям, вони з великим задоволенням оволодівають нею і багато з них досягають добрих результатів до переходу в школу: рухи рук з ножицями стають швидкими, вільними і легкими.
Правила роботи з ножицями
  • Ножиці можуть бути великі та маленькі. Найзручніші для різання ті, довжина лез яких не перевищує 10 см.
  • Вирізуючи деталі, не слід розхиляти леза нижниць надто широко.
  • Переносити ножиці треба кінцями вниз, а передавати комусь  - кільцями вперед.
  • Ставлять ножиці у підставку гострими кінцями вниз.
Організація і проведення занять
Заняття з ліплення і аплікації організовуються в дитячому садку з усією групою дітей у першій половині дня, 1 раз на тиждень. Тривалість занять в молодшій групі – 10 – 15хвилин; середня група – 15 – 20хвилин; старша група – 25 – 30хвилин.
Тема і завдання повинні відповідати віковим особливостям дітей та програмовим вимогам.
Для успішного проведення заняття велике значення має добра завчасна його підготовка. Підготовка заняття складається: 1) з підготовки матеріалу для роботи дітей; 2) матеріалу для показу і пояснення вихователя; 3) підготовленості самого вихователя
  1. До підготовки матеріалу належать таке:
  • Аркуші ( надписують до заняття, на зворотній стороні, у лівому верхньому кутку, причому обов’язково пишеться ім’я і початкова літера прізвища дитини, а також дата проведення заняття;
  • Добір і нарізування паперу потрібного кольору,форми й розміру для аплікації. Вирізувати правильно геометричні фігури і декоративні елементи потрібного розміру).
  • Геометричних фігур і декоративних елементів потрібного розміру;
  • Готування і розливання в чашки клею з пшеничного або картопляного борошна для аплікації ( не клей пва);
  • Попереднє очищення і замішування глини.
Скочування з неї вихідної форми (циліндра або кульки ( по розміру долоньки дитини).
          Якщо зміст роботи потребує ліплення з пластиліну, то вранці, у день заняття, слід прямо в коробці покласти його на батарею (або інше тепле місце), щоб на момент роботи він був досить м’який і пластичний.
  1. Підготовка матеріалу для демонстрування під час пояснення вихователя
Сюди може входити:
  • Добір натури або людей;
  • Готування зразка;
  • Матеріал для показу прийомів вирізування або ліплення (серветка, глина, великі ножиці, пластилін ін.).
Увесь перелічений матеріал як для роботи дітей, так і для показу вихователем треба заздалегідь добре продумати і ретельно підготувати. До підготовки матеріалу слід поступово залучати і дітей, що дасть їм певні знання та вміння, виховуватиме елементи працьовитості (наприклад, розкласти готові форми на підноси, розливати клей у чашки і т.д.), тобто залучення чергових.
  1. Підготовка вихователя
Коли потрібен зразок, його слід зробити наперед, з того ж матеріалу, яким діти виконуватимуть роботи, але більшого розміру, ніж дитячі, у межах від 1,3 до 1,5 розміру дитячої роботи (тобто у півтора рази більшого розміру)
При показі прийомів вирізування і ножиці, і заготовка, на якій буде показано прийом, мають бути також більшими, ніж дитячі.
Слід потренувати напередодні руки виконуючи роботу спочатку на столі, а потім  і у вертикальному положенні, на мольберті, тобто так, як потрібно буде це робити перед дітьми.
Усі покази прийомів ліплення і вирізування слід проводити не поспішаючи, точними, чіткими рухами, супроводити їх відповідним поясненням. Ні в словах, ні в рухах не повинно бути нічого зайвого.
Слова, з якими вихователь звертається до дітей, мають бути простими й точними.
В організації занять велику роль відіграє чітка послідовність етапів роботи і розподіл  обов’язків між вихователем, помічником вихователя і дітьми.
Обираючи тему заняття слід дотримуватись вимог програми  «Українське дошкілля». Можна користуватись методичними рекомендаціями Ликової І.О., вони затверджені міністерством освіти. Визначаючи програмові завдання не забувайте, що вони повинні бути 3 – єдиними: навчальними, розвивальними, виховними.
Процес заняття поділяється на 3 частини:
  1. Вступна частина (психогімнастика, ігровий момент, мотивація навчання та ігрової діяльності);
  2. Керівництво процесом виконання роботи (бесіда з дітьми, використання художнього слова, фізкультхвилинка, пальчикова гра, розгляд зразка, показ прийомів виконання роботи, самостійна робота дітей ( індивідуальна допомога малоактивним дітям);
  3. Заключна частина (перегляд і оцінка дитячих робіт, підсумок заняття).
Здебільшого ця частина заняття має характер розгорнутого аналізу ( у молодшій групі недоцільно проводити докладний аналіз результатів дитячої праці, тому можна обмежитися схвальною оцінкою їх робіт), на якому представлені роботи всіх дітей.
Доцільно запропонувати дітям встати із – за столу, прибрати індивідуальне обладнання, а потім тут же зібрати їх півколом біля стенда і оцінити виконану роботу. Запитання, які вихователь ставить  при аналізі, повинні бути різноманітними. Не можна все зводити до єдиного запитання «правильно» чи «неправильно».
Після відповіді дітей, їх самостійних висловлень із заключним словом виступає вихователь. Він дає загальну оцінку заняттю, виділяючи в окремих роботах те, що він вважає в даний момент важливим. Цим підводиться підсумок заняття.


Методика проведення організованої розвивальної діяльності з логіко – математичного розвитку
Навчання дошкільнят логіко – математичному  розвитку здійснюється в процесі організації різноманітних видів діяльності: гри, праці, навчання.
Заняття проводяться у певний день тижня і є  стрункою логічною системою. Відповідно до психофізіологічних даних про найбільшу розумову працездатність і стомлюваність дитячого організму рекомендується заняття проводити у вівторок або середа. Оскільки програмовий зміст передбачає досить велике розумове навантаження заняття проводяться першими і тільки в першій половині дня. Друге заняття доцільно планувати у цей день з музики або фізкультури або з художньо – естетичного розвитку.
За змістом кожне заняття – це частина програми і має певну дидактичну мету.
Рекомендується на початку заняття (3 – 4 хв.) включити дітей у цікаву діяльність; запропонувати вправу на увагу, дидактичну гру та інше. В цій частині заняття пропонується завдання на повторення: це допомагає вихователю активізувати дітей, настроїти їх на активну пізнавальну роботу надалі.
Після 10 хвилин роботи, як правило, в дітей починають з’являтися деякі ознаки втоми. Щоб запобігти цьому, у структурі заняття передбачається фізкультхвилинка, а наприкінці заняття – дидактична гра або практичні вправи, що з одного боку підвищує тонус дітей, а з другого – знімає втому.
Планування здійснюється відповідно до таких дидактичних вимог:
1.Початкові математичні знання слід формувати у дошкільнят у взаємозв’язку, пов’язуючи одне поняття з іншим.
2.При плануванні слід враховувати єдність освітніх, розвиваючих та виховних завдань. Виховна функція передбачає вдосконалення у дітей пізнавальних психологічних процесів і рис особистості, потрібних для навчання, формування у них позитивного ставлення до навчальної діяльності.
3.Перспективний і календарних план роботи передбачає використання математичних знань у повсякденній діяльності та на інших заняттях.
4.У процесі навчання математики значну увагу слід приділяти розвитку в дітей практичних навичок, а також  умінь, навичок розумової діяльності: аналізу, синтезу, порівняння.
5.Весь процес навчання пов'язаний  з розвитком мови дітей, оскільки усе, що не має мовного вираження, не засвоюється. Оволодіння певними словами – термінами веде, з одного боку, до виділення поняття, а з другого – до узагальнення. Слово, що визначає поняття,само за своєю природою робить його осмисленим. Тому мова вихователя повинна містити точні назви, висловлювання, бути взірцем грамотності.
6.У навчанні дошкільнят повинна бути диференціація навчальної роботи.
7.При плануванні  роботи з математики слід враховувати оптимальне поєднання фронтальної, групової та індивідуальної форм навчальної діяльності.
План – конспект заняття з математики включає такі структурні компоненти тема заняття;програмові заняття;активізація словника дітей; дидактичний матеріал; хід заняття (методичні прийоми, використання їх в різних частинах заняття).
Кожне заняття – це організаційне, логічне та психологічне завершене ціле.
Організаційна цілісність і завершеність заняття полягає в тому, що воно починається і закінчується чітко визначеним режимом часом, протягом усього заняття вихователь уміло керує пізнавальною активністю дітей.
Аналіз власної роботи, а також постійне навчання (робота з методичною літературою і відвідування занять досвідчених педагогів з наступним аналізом цих занять) допоможуть молодому вихователю – початківцю оволодіти мистецтвом навчально – виховної роботи з дошкільнятами.

Методи і прийоми навчання логіко – математичного розвитку дошкільника
Психолого – педагогічні дослідження показують,що розвиток дитини залежить не тільки від змісту навчання, а й від методів навчальної роботи.
Метод – це спосіб спільної діяльності вихователя і вихованців, внаслідок якої у дітей формуються знання, розвиваються пізнавальні здібності.
Умовно можна виділити 3 групи методів: словесний, наочний і практичний.
До словесних методів належать:
  • Розповідь вихователя
  • Пояснення
  • Бесіда
  • Словесні дидактичні ігри.
До наочних методів належать:
  • Демонстрація об’єктів
  • Картки
  • Спостереження
  • Розгляд картин, таблиць, моделей.
Практичні методи:
  • Вправи
  • Дидактичні досліди
  • Досліди.
Часто на одному занятті використовується відразу кілька методів у різних поєднаннях. При цьому важливо, щоб діяльність вихователя і дітей, їхня активність на занятті перебували у правильному поєднанні, співвідношенні щоб зразок і слово вихователя підводили дітей до осмислення необхідності і суті певної діяльності в засвоєнні ними знань.
Складові частини методу називають методичними прийомами. Основними методичними прийомами, застосовуваними на заняттях з математики є: показ зразка, спосіб дії, дидактичні ігри, порівняння, вказівки, запитання до дітей, обстеження та інше. Між методами й методичними прийомами, як відомо, є залежність, можливі переходи методу у прийом і навпаки. Вибір  певних методів і методичних прийомів навчання визначається цілями і змістом заняття. Методи навчання залежать від вікових особливостей дітей. До кожного заняття з математики вихователь продумує всю систему методів та  методичних прийомів. Найбільш поширеним словесним методом навчання математики є пояснення з елементами бесіди. Добре організована бесіда сприяє підвищенню активності дітей. Бесіда, як метод навчання, дає можливість спрямовувати, доповнювати, уточнювати відповіді дітей. Найголовніше в бесіді з дітьми  добре продумані запитання, які повинні бути логічно чіткими, стислими, зрозумілими. Бесіда, як метод, характеризується високою активністю дітей. Зміст бесіди нерідко будується на основі порівняння. Саме порівняння забезпечує розвиваючий ефект навчання. У ході бесіди вихователь стежить за правильним використанням дітьми математичної термінології, за граматичною побудовою мови.
Повідомлення дітьми знань і формування умінь, як правило супроводжується поясненням. Завдяки поясненню уточнюються безпосередні сприймання дітей.
Широкого застосування в навчанні математики у дитячому садку набули наочні методи, до яких належать насамперед демонстрація і спостереження. Демонстрація – це активна форма чуттєвого пізнання. Вона сприяє чіткості сприйняття і доказовості виучуваних положень.
До демонстрації ставляться такі дидактичні вимоги:
  • Вдумливий добір матеріалу відповідно до мети і програмових завдань заняття, визначення місця і значення демонстрації в загальному плані заняття;
  • Забезпечення якісного боку демонстрації;
  • Роз’яснення цілі демонстрації, пояснення їхнього змісту;
  • Забезпечення якості і чіткості сприймання, що досягається за допомогою пояснень і запитань до дітей;
  • Формулювання висновків на підставі спостережень, демонстрації.
Широкого застосування в навчанні математики набуває метод розгляду картин, таблиць,схем.
В основі практичних методів навчання, до яких належать різноманітні вправи, дидактичні ігри – різноманітна практична діяльність дітей.
Дидактична гра, як практичний метод навчання широко застосовується в навчальній діяльності дитячого садка. Превагою цього метода є те, що гра, як правило, викликає підвищений інтерес дітей, вони діють з емоційним піднесенням, значно менше стомлюються.
Вибір методів і прийомів залежить від змісту матеріалу та дидактичних завдань. Цілеспрямовано добираючи методи й прийоми навчання дітей на заняттях і в повсякденному житті, вихователь забезпечує кращу якість математичних знань, умінь і навичок.

                                             Практична частина


                     Інтегроване заняття за освітніми лініями "Дитина у природному довкіллі", "Дитина у сенсорно - пізнавальному просторі"
(старший дошкільний вік)

Тема: «Подорож до острова Скарбів»
Програмовий зміст:
Логіко – математичний розвиток:
  • Вправляти в кількісній і порядковій лічбі в межах 10;
  • Формувати вміння порівнювати множини;
  • Закріплювати склад числа з одиниць;назви геометричних фігур;уміння орієнтуватися в просторі;
  • Розвивати мислення, увагу, мовлення, кмітливість, навички аналізування й узагальнення за технологія Мнемотехніки та ТРВЗ, Квест – технологія;
  • Виховувати уміння працювати разом, наполегливість у роботі;
Пізнавальний розвиток:
  • Узагальнити і розширити знання про різноманітність рослинного та тваринного світу Африки;
  • Розвивати аналітичність і свідомість сприйняття навколишнього;
  • Виховувати інтерес до світу природи, цікавість до нього.
Організаційно розвивальне середовище:
Демонстраційний: площинні зображення бананів та кокосів (по 6 шт.), корабля, мавпочки,бегемота, жирафи, крокодила,зебри, лева; карта піратів,мушля, перлинки (10шт.), мольберт,аудіо програвач, таблиця (технологія Мнемотехніки), скриня,дитячі розмальовки, шоколадні монети, «килимок – літак», таблиця «склад числа»;
Роздатковий: двоколірні полотна по кількості дітей, цифри (від 1 до 10); площинні зображення бананів (6 шт.) та кокоси (6 шт.), геометричні фігури до дидактичної гри «Килимок – літак».
Хід заняття:
1.Психогімнастика
Станьте, діти, станьте в круг
Ти мій друг і я твій друг
Разом нас тепер багато
Будем далі крокувати
Руки вгору підняли всі біноклі узяли
Подивились навкруги
Ось ми карту відзнайшли.
2.Ігровий момент
- Ця карта допоможе нам розгадати таємницю Острова Скарбів піратів. Тож запрошую Вас вирушити в цікаву подорож. Ви згодні?
- Шлях наш лежить через математичний океан. Нам треба бути сміливими, розумними, кмітливими. Якщо ви робитимете все правильно, то ми зможемо знайти піратські скарби.
- Як ви думаєте, на чому ми будемо подорожувати? (на літаку, на повітряній кулі, на кораблі).
- Так , будемо подорожувати кораблем, бо пірати тільки так мандрували безкраїм океаном.
3.Гра «Склади корабель» (гра «Тангран»)
(корабель з числами)
- сідайте зручніше і вирушаймо у плавання.
Океан безкраїй, чарівна блакить
(хвилеподібні рухи руками перед собою)
Хвиля висока радо шумить…
Чайки кружляють, крильми лопотять
(рухи руками – «крилами»)
Тропічний острів зустрічає нас
(імітують біноклі)
4. Острів «Мауглі» (лунає мелодія з мультфільму «Мауглі»)
Завдання 1. «Порахуй тварин»(кількісна порядкова лічба)
(площинні зображення мавпи, бегемота, жирафи, крокодила, зебри, лева).
Розгляньте тваринок, що живуть в Африці і порахуйте їх.
  • Скільки всього тварин?(6)
  • Хто стоїть першим?другим?
  • Хто стоїть перед жирафою?
  • Хто стоїть після крокодила?
  • Хто стоїть останнім?
  • Скільки всього травоїдних тварин?(4)
  • Скільки хижаків? (2)
Завдання 2. «Склад числа з одиниць»
  • Діти, погляньте яку мушлю я знайшла. А в ній знаходиться перлина з завданням.

  • Перлина нам пропонує пригадати з яких двох чисел складається число 2(3, 4, 5)?
Завдання 3. « На місця» (викладання цифрового ряду).
  • Щось піднявся сильний вітер, пропоную покинути палубу і зайняти місця в каютах.
  • Діти, а ось іще перлинки. Давайте розставимо на місця. (Діти викладають цифровий ряд за столом, а одна дитина біля дошки)
  • Молодці, діти. З усіма завданнями ви впорались, тож вирушаємо далі.
5. Фізкультхвилинка
1 -2 – дружно будем вирушати
(діти крокують, імітуючи рухи вгору, вниз)
3 – 4 – острів в тропіках шукати
(повороти тулуба вліво, вправо)
5 – 6 – нахились, вліво, вправо подивись
(повороти вліво, вправо)
7 – 8 – не барись
9 – 10 – припливли, острів новий ми знайшли.
6.Острів «38 папуг»(звучить аудіо запис мелодії з мультфільму
«38 папуг»)
- Зараз я загадаю загадку, відгадавши ви здогадаєтесь як називається цей острів і з якого мультфільму цей герой.
Все, що скажеш, він повторить,
Всі слова твої відтворить!
Різнобарвна в нього спина,
В Африці його родина. (папуга)
  • Назвіть друзів папуги (слоненятко, удав, мавпочка).
Завдання 1. «Порівняй множини» (банани і кокоси)
  • На верхню смужку двоколірного полотна викладіть банани (6шт.)
  • Звідки починаємо викладати? (зліва направо)
  • Скільки бананів ти виклав?
  • Порахуй банани
  • Скільки всього бананів?
  • На нижню смужку двоколірного полотна викладіть кокоси (6шт.)
  • Скільки кокосів ти виклав?
  • Порахуй кокоси.
  • Чого більше: бананів чи кокосів? (їх порівну)
Завдання 2. «Є чи немає» ( так – плескають, ні – тупочуть ногами)
Чи є в Африці слони? (Так)
Чи є в Африці зима? (Ні)
Чи є дзьоб у кенгуру? (Ні)
Чи є хвостик у кита? (Так)
Чи є двері у норі? (Ні)
Чи банан росте на пальмі?(Так)
Чи є хобот в бегемота? (Ні)
Чи у є вірші помилки? (Так)
Чи знайшли ми піратські скарби? (Ні)
7. Острів «Лімпопо» (звучить аудіо запис пісні «Чунга – Чанга»)
- Діти, треба поспішати
І в дорогу вирушати
-Кораблик по воді пливе
До нас казку він везе
Він вітрила опускає
Острів Лімпопо малят вітає.
Завдання 1. «Подумай і скажи» (Мнемотехніка)
  • Герої якого мультфільму жили на острові Лімпопо? (Лікар Айболит).
  • Ось зараз і ми перевіремо свій зір, а ще вміння логічно мислити і правильно виконувати завдання.
Ялинка                 Пінгвін                 Сонце                   Кит
Мавпа                  Яблуко                 Пальма                 Крокодил
Сніжинка            Акула                    Банан                   Жираф
Папуга                Черепаха               Дельфін                Ананас
  1. У кого найдовша шия?(жираф)
  2. Який птах не живе в Африці? (пінгвін)
  3. Хто з птахів вміє повторювати слова? (папуга)
  4. Кому хвіст допомагає стрибати на ліанах? (мавпі)
  5. Яка тваринка живе найдовше? (черепаха)
  6. Яке дерево не росте в Африці? (ялина)
  7. Який фрукт не є тропічним? (яблуко)
  8. Якої пори року не буває в Африці? (зими)
  9. Яку рибу можна зустріти біля берегів Африки? (акулу)
  10. Яка хижа тварина вміє відкладати яйце? (крокодил)
  11. Що росте на пальмі? (банан)
Завдання 2. «Логічні задачі»
1.Взимку на пальмі виросло 4 ананаси. Один ананас впав. Скільки ананасів залишилось на дереві? (Ніскільки: зимою пальми не ростуть;ананаси не ростуть на пальмах).
2.До берега острова припливло 3 дельфіни і одна щука. Скільки всього припливло рибин?
8. Фізкультхвилинка «Гуляємо по Африці»
Африкою весло гуляти (крокування на місці)
Диких тварин розглядати. (повороти тулуба ліворуч – праворуч)
Можемо, як мавпи, ми стрибати, (стрибки на місці).
Як крокодили на сонці лежати. (піднімання рук, потягування вгору).
Як смугасті зебри ми побіжимо, (біг на місці).
Як леви хижі, заричимо! (пальці, як пазурі, ричання).
Раз, два, три, чотири, п’ять – (плескають у долоні).
Будем далі ми рушать.
  • Діти, судячи по карті, у нас залишився останній острів. Щось мені підказує що саме на ньому і знаходяться скарби піратів. Пропоную намалювати нам «чарівні килимки – літаки», щоб по швидше дістатися до острова, а наш корабель подарувати лікарю Айболиту і всім мешканцям Африканських островів.
Завдання 3. «Килимок – літак» (геометричні фігури і орієнтування  в просторі)
  • Якщо сядемо красиво намалюємо на диво
1,2,3, 4,5 – починаєм малювать.
1.У центрі покладіть блакитне коло.
2.У лівий верхній кут (триколірного набірного полотна) покладіть оранжевий трикутник.
3.У правий нижній кут – фіолетовий ромб.
4.У правий верхній кут покладіть червоний прямокутник.
5.У лівий нижній кут – зелений квадрат.

9. Підсумок заняття
- Ось і дісталися ми скарбів. Відкриймо скриньку. (Діти знаходять у скринці розмальовки та шоколадні монетки).
- Нам час повертатися додому. Сідайте зручніше і розкажіть, які труднощі ми з вами подолали під час подорожі, з героями яких мультфільмів зустрічалися, що найбільш сподобалось.
Ви і справді були кмітливими, сміливими і розумними.
  • А тепер відпочивайте,
На нові подорожі чекайте.



Заняття за освітньою лінією «Дитина у світі культури»
                                    художньо-продуктивна діяльність
                                (літературна діяльність+ малювання)
                                          (середній дошкільний вік)

Тема: Читання оповідання В.Сухомлинського "Це  горобці плачуть від холоду". Малювання "Горобець"
Програмовий зміст: художня література: продовжувати ознайомлювати дітей з прозовим твором; учити слухати, розуміти зміст твору, відповідати на запитання за змістом твору; стимулювати відповіді - міркування на поставлені запитання; збагачувати лексичний словник; розвивати інтонаційну виразність та імітаційні здібності, уяву, фантазію, мислення; виховувати допитливість дбайливе ставлення до птахів, інтерес до художніх творів;
малювання: учити дітей малювати пташку, використовуючи нетрадиційний метод малювання- штампування (округла форма -голова, овальна форма - тулуб); вчити дітей називати, малюючи, частини тіла та їхню форму (дзьобик, хвостик,лапки); розвивати увагу, загальну й дрібну моторику; виховувати інтерес до природи, самостійність, впевненість в образотворчій діяльності.
Попередня робота: читання творів про птахів; під час прогулянки спостереження за птахами; розглядання ілюстрацій до оповідання; словникова робота; вивчення пальчикової гри, загадок;виготовлення разом з дітьми годівничок з пластикових пляшок.
Організаційно - розвиваюче середовище: предметні картинки зимуючих птахів, лист, іграшка горобець, зразок, заготівки штампів овальної та круглої форми ( з картоплі), серветки (сухі та вологі), фарба гуаш сірого та коричневого кольору, вода для миття пензля, пензлі, підставки для пензлів.
Базова якість: людяність, спостережливість, самостійність.
                                                План заняття
Психогімнастика "Пташки літають"
Рано - вранці
Пташка встала
Крилечками помахала
Наша пташечка мала.
Голівоньку підняла
Ніжками затупотіла
І у небеса злетіла
А тепер в гніздечка сіла.
Ігровий момент
  • До нас у гості завітала пташка. Яка її назва ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
  • А ще підсказкою вам будуть розміщені малюнки птахів. Серед них  є і наша гостя.
Загадки
Жовтогруді щебетушки                                 Завіває хуртовина -
Мають чорні капелюшки,                              І летять на Україну
Сірі лапки, білі щічки,                                   Малі пташки невеличкі-
Називаються ...(Синички).                             Кольорові рукавички,
                                                                          Як червоні ліхтарі,
                                                                           Сяють взимку...(Снігурі)
Чорно - біла, метушлива,
Голосно скрекоче,
Мабуть, злодійка - пташина
Знов щось вкрасти хоче,
Чи люстерка, чи намисто -
На це в неї вдосталь хисту,
Ох і пройда ж ти нівроку,
Хитра злодійка ... (Сорока)
Вона животик жовтий має                                  Хто це каже : "Кар - кар - кар?"
Ще й чорну краватку одягає,                              Хто літає поміж хмар
Пташка жвава і маленька,                                        Це дзьобата горда пані
Співає дзвінко, веселенько -                                    Ходить в сірому жупані
Той спів узимку кожен чує.                                    Як зоветься ця мотрона?
Шматочок сальця їй смакує.                                   Знають всі що це... (Ворона)
Що є це за пташка невеличка,
Чи здогадались, ви... (Синичка)
Вранці вийду я із хати,
Щоб пташок нагодувати
Як матуся, вони ніжні,
Чорні, сірі, білосніжні,
Сиві, світло - голубі
Це туркочуть ...(Голуби)
Сіра шубка із пір’їн
На морозі жвавий він.
Не орел цей стрибунець
Хто це, діти...?(Горобець)
Мотивація навчально - пізнавальної діяльності
- А інших птахів ви впізнали? - А чому серед них немає зозулі, ластівки.
( Їх зараз немає, вони полетіли у вирій, у теплі краї).
- Як пташки почуваються взимку? ( Ось і цей горобчик був зажурений, сумний).
Послухайте оповідання
Слухання оповідання В.Сухомлинського "Це горобці плачуть від холоду".

Зимового ранку пішла маленька Яринка до саду.

Надворі був великий мороз.

Ніде не видно пташок.

Навіть горобців немає.

— Де ж горобці поховалися?

— подумала Яринка.

Прийшла до хати, стала під стріхою.

Почула, як там зацвірінчав горобець.

А потім на землю впали крижані крапельки, мов маленьке намисто.

— Що воно таке? — подумала Яринка.

І здогадалася: це горобці плачуть від холоду, горобині сльози замерзають і

падають додолу крижаним намистом. Бідні горобчики!

Бесіда за змістом оповідання
- Про кого написано оповідання?
- У яку пору року відбувалися події?
- Чому ви так вирішили? (був великий мороз)
- Звідки Яринка почула щебет горобця? (з під даху)
- Що впало на землю з - під даху будинку? (крижані крапельки)
- Чим крижані крапельки здалися Яринці? ( крижаним намистом)
Пропоную, малята, нашого горобчика трішки звеселити, втішити.
В нас він відігрівся, але знову залишається сумним. Давайте намалюємо йому
друзів і їм буде не сумно. Але перед тим як перейти в нашу художню
галерею, пропоную відпочити.
Фізкультхвилинка «Горобчики»
- Швидко, діти, підлетіли,
Мов горобчики малі.
Руку вправо, руку вліво
Всі дружненько розвели.
- А тепер до сонця руки
Й на носочки піднялись
Руки в боки, два підскоки.
Всі прогнулись, підвелись.
- Як горобчики, присіли,
Поклювали зернятко.
Піднялись і полетіли
Усміхнулись сонечку.
Розгляд зразка та показ примомів малювання
Пальчикова гра " На дерева у дворі налетіли горобці"
На дерева у дворі
Налетіли горобці.
Наче грецькі це горішки
Назбирають хоча б їх трішки.
Так і взяв би у долоні!
А горішки відпочили
Шурх! Знялись та й полетіли.
Самостійна робота дітей (допомога малоактивним дітям).
Аналіз робіт
Підсумок заняття
- Ви зрозуміли, як важливо для пташок отримати допомогу у скрутний для
них голодний і холодний зимовий час.
-Пташки віддячують людям, доглядаючи дерева, кущі й рослини від

шкідливих комах. Їх чудовий спів звеселяє душу.




    Заняття за освітньою лінією «Дитина у природному довкіллі"

Тема: "Подорож казковим лісом".
Програмовий зміст: розширити уявлення дітей про ліс та його мешканців;
уточнити знання про небезпеку, яка може чекати в лісі;
вчити правилам безпечної поведінки в ньому;
розвивати творчу уяву, уміння слухати, мислити;
виховувати любов до природи, доброзичливість, обережність поведінки в лісі;
Організаційно-розвиваюче середовище: лялька Червона Шапочка, декорації лісу, макети диких тварин, птахів, матеріали  до дидактичний ігор  "Склади рюкзачок", "Хто швидше".
Базова якість: спостережливість, відповідальність.
Хід заняття
Психогімнастика
-Добрий день, мої малята
Любі хлопчики й дівчата.
В нас гостей сьогодні багато
Тож всміхніться до гостей
Привітайтесь! Добрий день!
Ігровий момент
- До нас за допомогою звернулась Червона Шапочка. Вона просить нас провести її через ліс до бабусі. Бо після прикрого випадку, який стався в казочці вона добре знає, що в ліс ходити самій не можна.
-Малята, а ви пам’ятаєте, що сталося з Червоною шапочкою?
- Запам’ятайте, самим до лісу ходити не можна.
Дидактична гра "Склади рюкзачок"
Серед запропонованих речей (рогатка, фотоапарат, сірники, бінокль, сопілка, аптечка,пилка, мобільний телефон) слід відібрати речі, які можна брати в ліс.
Бесіда про ліс
- Ось ми і завітали до казкового лісу. Який урочистий він у своєму вбранні. Тиша і спокій навкруги. А що ж таке ліс?
1. Ліс - багатства, слава краю                   2.Ліс - то сила для людини
Він могутній, він живий                              Ліс - окраса всіх країн
Він від посух заступає                                 Ліс - безсмертний! Але ж люди
Лан широкий, степовий.                              Берегти повинні ліс.
- Пам’ятайте в лісі ми лише гості. В ньому слід дотримуватись певних правил. Чия ж це домівка?
Дидактична гра "Назви правильно"(назви тварин, рослин, птахів, комах).
- Так, у лісі живуть рослини і тварини, а люди сюди приходять відпочивати, помилуватись, ще й дарунки з лісу принесуть.
Рухлива гра "Хто швидше" (збирання шишок для ручної праці)
Правила 1 ("Ау!")
- Діти, щось Червона Шапочка відстала. Запам’ятайте!Відставши , треба голосно покликати "Ау!" чи кликати своїх друзів на ім’я. (Діти кличуть Червону Шапочку).
Правило 2 (Гриби)
- Ой у лісі, ой у лісі
Мох покрив галяви лисі
Скрізь ялинки і дуби
А під кущиками...гриби.
- Запам’ятайте, діти що в лісі гриби і ягоди збирати можна лише з дорослими. А також не можна їх брати до рота,куштувати. Це небезпечно!
Рухлива гра "У ведмедя у бору"
Правило 3 (Змія)
Вихователь звертає увагу на пеньок. Біля нього велика сімейка грибів.
- Тільки я нахилилась зібрати їх, як із - за  пенька почула "ш - ш - ш". Я відразу відійшла від небезпечного місця .
- Діти, як ви гадаєте, хто це міг бути? (Змія, гадюка,вуж).
- Чи правильно я зробила, що втекла з того місця? (Що б могло статися?)
- Слід пам’ятати, відправляючись в ліс, слід бути обережним. Недарма існує приказка "В ліс ходи - під ноги дивись".
Правило 4 (Комахи)
- А ще я знаю, що в лісі треба остерігатись різних комах. За своєю природою комахи досить мирні тварини і першими ніколи не нападають. Проте вони можуть боляче вжалити. Тому, якщо ви побачили набряк, почервоніле місце – обов’язково покажіть дорослим.
Дидактична гра "Так чи ні"
Так - руки вгору, ні - присісти.
1. В лісі можна ламати гілки на деревах?
2. В ліс можна брати фотоапарат?
3.В лісі можна смітити?
4. З лісу можна приносити дарунки?
5.З лісу можна принести додому їжачка?
Підсумок заняття
- Ось ми і провели Червону Шапочку до бабусі. Вона дякує дітям за допомогу.
- Чи сподобалась вам подорож до казкового лісу?
- Що цікаво ви дізнались?

                   Заняття -розвага за освітньою лінією "Дитина в соціумі"

                                             

Тема: «Чемно розмовляти й смачні страви готувати»
Мета: Розширювати знання про страви української кухні, пояснити, що різні продукти містять різні поживні речовини;
Вдосконалювати практичні вміння та навички,ознайомити з правилами техніки безпеки під час приготування їжі, правилами користування столовими приборами і правилами особистої гігієни; формувати розуміння значення вітамінів для здоров’я і росту дитини;
Розвивати мовлення дітей, збагачувати словниковий запас;
Виховувати повагу до праці кухаря, зміцнювати дружні стосунки між дітьми, виховувати бажання бути здоровим, щедрим та гостинним.
Матеріал: продукти – буряк, картопля, огірки, цибуля, капуста,квасоля,яйця,олія, сіль, мука.
Обладнання: дощечки, ножі, тарілки,серветки;два кошики з невеличкими м’ячами, два щирокі обручі, наголовники із зображеннями різних овочів і фруктів.
Діти вітаються з гостями (батьками, вихователями, дітьми з інших груп). Вихователь повідомляє, що до них зараз прийде ще одна гостя – куховарка дитсадка (називає ім’я). Заходить куховарка з кошиком продуктів.
Діти вітаються з нею і запрошують сідати. Куховарка дякує і розповідає, як вона дізналася від виховательки, що в цій групі діти працьовиті, цікаві і завжди допомагають матусям удома готувати різні страви.
Вихователь: Так, наші діти люблять допомагати, але вони ще малі і хочуть більше знати та вміти. Розкажіть, будь ласка, що потрібно їсти, щоб бути здоровим?
Куховарка: Щоб вирости дужим, треба їсти різноманітні продукти, бо в кожному з них є свої особливі поживні речовини. З давніх давен в Україні готували різні страви з проса, ячменю, вівса, кукурудзи, квасолі, гороху. Картоплю ж почали споживати порівняно недавно, але так полюбили, що назвали її другим хлібом. Серед інших овочів найбільше вживають гарбузи, капусту, буряк, моркву, редьку. З ягід – вишні, сливи,шипшину.
Вірш про шипшину
Посвітлішало в гаях –
Вся шипшина в ліхтарях.
Прилетіли снігурі,
Кажуть: «Наші ліхтарі!»
Прилетіли горобці,
Кажуть: «Наші ліхтарі!»
Прилетіли шишкарики,
Кажуть: «Наші ліхтарики!»
А шипшина мирить їх:
-Ці ліхтарики – для всіх!
Вихователь: Бачите, діти, як багато пташок прилітає до шипшини, бо вона взимку дуже солодка. А ще в ній майже стільки вітамінів, скільки в лимоні.
Ці вітаміни допомагають пташкам вижити взимку. Пийте й ви чай з шипшини, вона додасть вам міцного здоров’я  й захистить від простуди.
Куховарка: А чи знаєте ви, що такою ж  корисною і цілющою є калина.
Вітамінний чай з калини або пиріг з її ягодами зробить вас бадьорими, міцними та здоровими.
Дитина:
Червоні кетяги калини
Горять вогнями усіма.
Без калини нема України,
Без народу Вкраїни нема.
Вихователь: А які страви в Україні є традиційними?
Вихователь: Однією з традиційних страв українського народу є борщ. Навесні готували зелений борщ зі щавлю, кропиви, молодої лободи. Щоденно стравою була каша, пшоняна або гречана. На свята готували узвар, вареники з сиром, картоплею, маком, печінкою. Засмачували страви цибулею, часником, кропом, перцем.
Діти, а які традиційні українські страви знаєте ви? (відповіді дітей).
Особливо корисні для людини овочі та фрукти, бо в них міститься багато  вітамінів. Для вас, мої любі, ми готуємо страви з різних корисних продуктів: крупів, молока, сиру, овочів і фруктів, риби та м’яса. Якщо ви з’їдатимете все, що ми пропонуємо вам у садочку, і те, що вам готують вдома матусі, ви будете здорові й щасливі. А тепер подивіться: у мене в кошику лежать різні продукти. Ви зможете приготувати з них смачні салати і канапки.
Вихователь: А наші діти вміють не тільки готувати різні страви, вони ще знають загадки про них і про продукти, з яких ці страви готуються. Зараз діти загадають загадки нашим гостям. А ми подивимося, чи правильно вони відгадають назви відомих продуктів. (Діти по черзі загадують загадки, а куховарка після правильної відповіді демонструє продукт,про який йшлося).
Загадки
Сам червоний,                                                Хто ховає під кущі
А чуб зелений.(Буряк)                                       супи наші та борщі?(Картопля)

Я вбиваю всі мікроби,
бережу вас від хвороби.
Припікаю язичок,
Бо я братик -…(Часничок)
Що у нашому городі                                        Хто влітку голівку свою накриває
Стає першим у пригоді,                                  й по двадцять хустинок на неї
Виростає щодоби,                                            вдягає? (Капуста)
Як у лісі ті гриби?(Огірки)
Розкололась тісна хатка, і посипались
В долоні дрібні намистятка.(Горох)
Сидить дівчина в коморі,                                       Без рук, без ніг,
А коса її надворі.(Морква)                                    А пнеться на батіг.(Квасоля)

Сидить Марушка
В семи кожушках
Не біда, що ніс щипає,
Всіх від грипу захищає.
Вітамінами багата.
А хто її роздягає,
Той сльози проливає.(Цибуля)
Кругла, а не місяць,                                             Білі зуби маю, та всі ховаю.
Біла, а не борошно,                                              Довгі коси маю, та не заплітаю.
З хвостиком, а не мишка.(Редька)                                    (Кукурудза)
Маленьке, кругленьке зі столу впало,
Нема таких коваликів, щоб його скували.(Яйце)
Мене одну не їдять, а без мене мало що їдять.(Сіль)
Куховарка хвалить дітей за гарні загадки і залишає їм кошик з продуктами.
Вірші про вітаміни
Тут вітаміни смачненькі,                                    Щоб були ви здоровенькі,
І солодкі, і кисленькі.                                          І красиві, й рум’яненькі.
Їжте, дітки, їх охоче                                            Щоб росли міцними й дужими,
Кожний, хто коли захоче.                                   До хвороб були байдужими.
                                                                               -Споживайте вітаміни!
                                                                                В них корисні речовини
                                                                                Для здорової дитини.
Відразу ж нагадує про техніку безпеки під час приготування їжі, правила користування столовими приборами і правила особистої гігієни. Потім усі малята вдягають фартушки і голові убори (дівчатка – косинки, хлопчики – ковпачки). Вихователь разом з куховаркою пропонують всім разом подумати, яку страву можна приготувати із запропонованих продуктів, повторюють послідовність продуктів, повторюють послідовність виконання дій і правила безпеки.
«Танець малих курчат»
Вихователь: А тепер, шановні гості, приготуйтеся. Наші діти знов перевірятимуть вас на кмітливість, а заразом і поділяться рецептами своїх страв.
Загадка 1
Я салатик вітамінний,
І на смак я теж відмінний.
Бурячок і огірок,
Капустинка і морквинка,
Квасолинка й картоплинка –
Все змішалось у мені.
Пригощайтесь на здоров’я!
Відгадайте, друзі, хто я.
А це зовсім не секрет:
Я салатик…(вінегрет)
Загадка 2
У мені зібралось різне:
Маю огірки я кислі,
Кислі яблучка зелені
І яєчка два варені.
Головне ж – квасоля,
Олії трохи й солі.
А звуть мене так просто…(квасолеві гості)
Загадка 3
Ми маленькі бутерброди,
Дуже апетитні.
Ми духмяні, і рум’яні,
І різноманітні.
Всі нас полюбляють,
Бо всі добре знають:
Ми не просто тяпки – ляпки,
Ми смачненькі…(канапки)
Вірш про вареники
В кожній хаті на Вкраїні
Вареники варять нині.
Це вареники знаменні
Їх родичі пельмені.
Конкурс мам та бабусь «Хто більше зліпить вареників»
Вихователь: Я знаю, що діти полюбляють їсти усі страви, які їм від щирого серця готують мами та кухарі нашого дитсадка. І сьогодні вони хочуть їм за це подякувати.
Вірш Марії Познанської «Кухар у дитячому садку» - по два рядки кожний:
Наш кухар, ніби боровик,
Надів біленьку шапку,
Готує він нам холодник
І запікає бабку.
Смачний у кухаря пиріг,
Чудова каша манна.
Він дбає про здоров’я всіх –
Йому подяка й шана.
Вихователь: Сьогодні шановна куховарка, діти покажуть як вони вправно «варять борщ» та «компот».
Рухлива гра «Веселі кухарі»
Мета: вдосконалювати навички метання в ціль, орієнтації в просторі; розвивати окомір, спритність, увагу, обережність.
Обладнання: два кошики з невеличкими м’ячами, два широкі обручі,два кухарські ковпаки, наголовники із зображеннями різних овочів і фруктів.
                                                              Хід гри
Діти обирають двох кухарів (за згодою або за допомогою лічилки). Кожен кухар отримує кошик з м’ячами, після чого вони стають по різні боки ігрового майданчики коло. Кожен з них зображає якийсь овоч або фрукт. Вихователь дає кухарям завдання: одному – відібрати «овочі для борщу, другому – «фрукти» для компоту.
Для цього вони мають кинути м’яч обраному « об’єкту». Умова – не можна цілитися м’ячем в обличчя. Далі гравці – кухарі  кажуть разом.
Ми – веселі кухарі,
Страви знаєм будь – які.
А щоб їх приготувати,
Треба овочі нам мати,
Фрукти також зберемо,
Гру цікаву розпочнемо.
Раз, два, три – почали!
Діти – овочі і фрукти – за командою починають рухатися по колу, а кухарі кидають м’ячі, вибираючи потрібні їм продукти. Дитина, в яку поцілили (навіть якщо вона не підходить кухареві), піднімає м’яч, виходить з кола і стає в обруч, що лежить біля кухаря, який її вибив. Гра припиняється, коли в одного з кухарів закінчуються м’ячі. Перемагає той  кухар, в якого в «каструлі» (обручі) виявиться більше правильно відібраних продуктів.
Вихователь: Усім відомо, що українці дуже гостині, вміють смачно готувати, щедро пригощати і гарно подавати. А ще в скарбниці нашого народу є багато приказок про різні страви і тих, хто їх готує. Наші діти, знають деякі з цих приказок і будуть раді розповісти їх вам, шановні гості. (Діти по черзі розповідають).
Приказки:
  • Найдобріший хліб від своєї праці.
  • Ледар хлібу не товариш.
  • Без капусти і в животі пусто.
  • Без хліба нема обіду.
  • Ковбаса – слава, а капуста – страва.
  • Бобова каша – не голод.
  • Землю сонце прикрашає, а людину праця».
Вихователь: Ось і закінчилось наше заняття. Гадаю, що вам було цікаво про все це дізнатись. Нехай завжди на вашому столі буде достаток і лине українська пісня.
Пісня « Бувайте здорові, живіте багаті».
spacer